امیرحسین احمدنیا

پایگاه نشر سیاه‌مشق‌ها، گفتگوها، اندیشه ها، اخبار و اطلاع رسانی‌ها

مسجد، مرکز ستاد اسلام است.

  • ۴۲۶

امام خمینی(ره):

اگر این مسجد و مرکز ستاد اسلامی قوی باشد، ترس از فانتوم‌ها نداشته باشید. ترس از آمریکا و شوروی و این‌ها نداشته باشید. آن روز باید ترس داشته باشید که شما پست بکنید به اسلام؛ پشت بکنید به مساجد ... .

20تیر 1359

ترس دشمنان از مسجد؛ ضرورت توجه دانشگاه و دانشجوها به ظرفیت مسجد

  • ۲۴۹

از ابتدای اسلام، دشمنان با توطئه‌های گوناگون برای کمرنگ کردن مساجد تلاش می‌نمودند. از مهم‌ترین ترفندهای کفار و سایر دشمنان اسلام برای محو اسلام کمرنگ کردن نقش مساجد و کم رونق نمودن مساجد بوده است. این حیله خائنانه تا حدی موثر واقع شد. اما انقلاب اسلامی از ابتدا سعی در احیای نقش پررنگ مساجد داشت.

مرحوم امام خمینی(ره) با تأکید بر نقش محوری مسجد در خنثی کردن نقشه های دشمنان اسلام می فرماید: «اینها از مسجد می ترسند، من تکلیفم را باید ادا کنم به شما بگویم، شما دانشگاهی ها شما دانشجوها، همه تان مساجد را بروید پر کنید، سنگر هست اینجا، سنگرها را باید پر کرد»[1]

و در جایی دیگر می فرمایند: «مساجد و محافل دینیه را که سنگرهای اسلام در مقابل شیاطین است، هرچه بیشتر گرم و مجهز نگه دارید»[2]

[1] . صحیفه امام، ج 12، ص 393.  [2] . همان، ج 2، ص 451. 

مسجد محل بسیج نمودن مردم و مرکز جنبش‌ها و حرکت‌های اسلامی

  • ۲۳۰

در زمان نبی مکرم اسلام(ص)، از جمله مهم‌ترین کارکردهای مسجد، ایجاد بینش صحیح و بسیج نمودن عمومی مردم برای مقابله با کفار و جهاد بوده است. این نقش که سال‌ها به فراموشی سپرده شده بود، در نهضت روحانیون شیعه به رهبری امام خمینی(ره) در سال 1342 هجری‌شمسی و نیز در جریان انقلاب اسلامی، این کارکرد مسجد احیا شد. در زمان 8 سال دفاع مقدس نیز پر رنگ‌تر از گذشته و در تمامی شهرهای کشور، از جذب نیرو گرفته تا آموزش و اعزام و پشتیبانی و دیگر فعالیت‌ها مساجد نقش بسیار اساسی را ایفا نمودند. بدیهی است که اگر تدبیر و بیانات روشنگرانه حضرت امام خمینی(ره) نبود، مساجد نمیی‌توانست به جایگاه حقیقی خود در این زمینه بازگردد و او بود که مساجد را دوباره مرکز جنبش‌ها و حرکت‌های اسلامی نمود و می‌فرمود: «مسجد در اسلام و در صدر اسلام همیشه مرکز جنبش و حرکت های اسلامی بوده... از مسجد تبلیغات اسلامی شروع می شده است، از مسجد حرکت قوای اسلامی برای سرکوبی کفار و وارد کردن آنها در [زیر] بیرق اسلام بوده است. شما که از اهالی مسجد و علمای مساجد هستید، باید پیروی از پیغمبر اسلام (ص) و اصحاب آن سرور کنید و مساجد را برای تبلیغ اسلام و حرکت اسلامیت و قطع ایادی شرک و کفر و تأیید مستضعفین در مقابل مستکبرین قرار دهید.»

صحیفه حضرت امام(ره)، ج 7، ص 65.

حجت الاسلام احمدنیا در دیدار با قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی: مساجد خراسان در دهه کرامت 45 عنوان برنامه در قالب طرح شمس الشموس اجرا خواهند کرد.

  • ۲۶۸

حجت الاسلام احمدنیا در دیدار با قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی: مساجد خراسان در دهه کرامت 45 عنوان برنامه در قالب طرح شمس الشموس اجرا خواهند کرد.

 

گزارش تصویری جلسه:

 

دیدار با حضرت آیت الله عبادی؛ نماینده محترم ولی فقیه در استان خراسان جنوبی

  • ۲۷۰

دیدار حجت الاسلام احمدنیا، معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان  به همراه همکاران مرکز رسیدگی به امور مساجد استان خراسان جنوبی با حضرت آیت الله عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی؛ در ابتدای این دیدار حجت الاسلام احمدنیا، گزارشی از سیاست‌ها و برخی برنامه‌های مرکز رسیدگی به امور مساجد ارائه نمود.

در ادامه حضرت آیت الله عبادی ضمن ابراز خرسندی از گزارش ارائه شده فرمودند: مطالبی که بیان شد، بسیار امیدوار کننده بود. 

وی ادامه داد: مسجداز همان ابتدا محل انسان پاک و محل طاهر بوده است و دارای کارکرد های متنوعی بوده و لکن با روی آوردن فتنه ها به جهان اسلام در برهه ای مساجد پایگاه پادشاهان خودسر شدند.

آیت الله عبادی افزود: انقلاب اسلامی از همان ابتدا در صدد احیای نقش واقعی مساجد بود که احیای این نقش ها نیاز به برنامه و طرح دارد، باید راهکارهای دانش بنیان پس از مطالعه و تجربه گسترش یابد که گزارش ارائه شده در ابتدای جلسه در این زمینه واقعا مایه امیدواری است. 

نماینده ولی فقیه در استان خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: لازم است طرح های موفق و شیوه‌ی اجرای این برنامه‌ها که توسط مرکز رسیدگی به استان‌های خراسان کلید خورده است به سرعت توسعه پیدا کند و به سایر مساجد کشور نیز تقدیم گردد.

گزارش تصویری:

سخنرانی حجت الاسلام احمدنیا در محضر آیتالله عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی دیدار دبیران امورمساجد خراسان جنوبی با آیت الله عبادی 

امیرحسین احمدنیا

امیرحسین احمدنیا

پایگاه نشر سیاه‌مشق‌ها، گفتگوها، اندیشه ها، اخبار و اطلاع رسانی‌ها